Loading...

Musakë me Patate

Përbërësit për 4 persona:
Patate 1 kg
qepe 6 kokrra mesatare
vaj 3-4 filxhane kafeje
domate 5 kokrra (1 luge gjelle salce)
kripe, piper, dafine
Për salcen e bardhe:
Gjalpe 1 luge gjelle
miell 1 luge gjelle
qumësht 1 gote caji
vezë 1 kokerr
kackavall (djathe) te thermuar një luge gjelle.

  Përgatitja:
  Patatet qerohen, lahen dhe priten ne feta te rrumbullakta, me trashesi 5-7 mm.
  Skuqen patatet derisa te krijohet një kore e lehtë. Qepa e prerë ne formë gjysmerrethi skuqet me vaj ne zjarr te ngadalshem ne mënyrë qe të mos digjet, por te zbutet. Shtohen domate te qeruara dhe te prera ne copa kubike, pak salce, kaverdisja vazhdon edhe pak, shtohet kripe, piper flete dafine.
  Ne taven e lyer me vaj shtrohet një shtrese patatesh te skuqura, mbi to gjysma e qepes, përsëri një shtrese tjetër patatesh dhe pastaj pjesa tjetër e qepes. Mbi këto prapë shtrohet një pjesë patatesh. Ne një edhe kaverdiset miell më pak gjalpe, shuhet me gjumesht, përzihet mirë derisa te marrë vale, hidhet kripe dhe lihet masa te trashet.
  Hiqet nga zjarri ftohet pak dhe përzihet me vezë. Salca e përgatitur hidhet mbi musakane, sperkatet me gjalpe dhe djathe kackavall. Tava vihet ne furre për tu pjekur për 30 minuta.


  Loading...

  Receta të ngjajshme...

  1 Response

  1. I’m impressed, I need to say. Actually rarely do I encounter a blog that’s each educative and entertaining, and let me let you know, you could have hit the nail on the head. Your idea is excellent; the issue is one thing that not enough people are talking intelligently about. I’m very pleased that I stumbled across this in my search for something regarding this.

  Leave a Reply