Loading...

Tortё me çokollatё dhe luleshtrydhe

Përbërësit:

300 gr çokollatë,
200 gr gjalpë,
3 vezë,
200 gr sheqer,
80 gr miell,
50 gr lajthia tё grimcuara,
200 gr çokollatë,
300 gr manaferra,
1 qese krem pluhur,
1 decilitёr qumësht,
margarinë pёr lyerje.

Hapat

Nё temperaturё tё moderuar shkrihen çokollata dhe gjalpi.

Vezёt rrihen me sheqerin, shtohet çokollata e shkrirё dhe pёrzihet edhe pak.

Pastaj shtohet miellin, lajthitё, çokollata e grimcuar dhe 200 gr manaferra.

Pёrzierja derdhet nё njё tigan nё formё tё gjatё tё lyer me vja, piqet rreth 30 minuta nё furrё tё nxehtё nё njё temperaturё prej 180 gradё celsius.

Hiqet nga furra dhe lihet tё ftohet, kremi pluhuri tundet me qumёsht dhe me tё lyhet pastaj e ftohur.

Loading...

Receta të ngjajshme...