Loading...

Revani me sherbet qumeshti

Perbersit:
10 vezë
10 luge sheqer
6 luge grizë
4 luge miell
PËR SHERBETIN:
qumësht
10 luge sheqer
1 sheqer vanilje.

Pergatitja:
Ndajme te verdhat e vezes nga te bardhat

Te bardhat i perzijme mire me mixer derisa te behet shkume e forte

Pastaj shtojme sheqerin duke perzier vazhdimisht

Ngadalsojme shpejtesin e emixerit,shtojem te verdhat nje nga nje duke perzier

Perzijme miellin dhe grizen dhe shtojme tek masa me vezet

Perzijm e me tel dore qe mos te mbeten kokerrza nga mielli

Enen e thelle(tengjere) me diameter 30 cm e lyejm me vaj dhe permillim

Qesim masen ne te dhe fusim ne furre te parangrohur 200 grade per 10 minuta pastaj ulim temp ne 175 grade edhe per 20 min.

 

Ju befte mir!

Loading...

Receta të ngjajshme...