Loading...

Pica Mëngjesi

Përbërësit:
230 gr brumë (pice, në temperaturën e dhomës)
1/3 filxhan çaji vaj ulliri(ekstra i virgjër)
1 filxhan çaji domate (të freskëta, të copëtuara)
1/2 filxhan çaji pançetë (ose proshutë e copëtuar, e tiganisur derisa të jetë bërë krokante)
1/3 filxhan çaji ullinj të zinj(ose jeshilë, të copëtuar)
2 vezë (të mëdha)
1/2 filxhanë çaji djathë parmixhano (ose Pecorine të thërmuar)
1/4 filxhan çaji ajkë(qumështi)
3 lugë gjelle borzilok (të freskët, të copëtuar)
piper i zi (i trashë).

Përgatitja:
Nxehim paraprakisht furrën në 230 gradë C. Shtrijmë brumin me dorë në një rreth të trashë 31-36 cm dhe e vendosim në tepsi pjekjeje që e kemi pluhurosur lehtë me miell misri.
Lyejmë mirë me vaj ulliri pjesën e sipërme të brumit të picës dhe pastaj hedhim sipër domate, pancetta (ose proshutë) dhe ullinj.
Në një tas të vogël rrahim së bashku vezët, djathin dhe ajkën dhe pastaj i hedhim mbi brumin e picës duke i shpërndarë në mënyrë të barabartë me pjesën e pasme të lugës.
Rregullojmë borzilokun mbi përzierjen e vezës dhe i pjekim derisa të bëhet krokante dhe të marrë ngjyrë kafe të lehtë, rreth 15 deri në 20 minuta.
E spërkasim sipër me piper të zi të trashë, e presim në copa dhe e shërbejmë menjëherë.

Ju befte mir!

Loading...

Receta të ngjajshme...

7 Responses

 1. 747640 212021I really prize your function , Great post. 673031

 2. 63047 882492somehow identified your site when i was kind of stoned. very good read 626124

 3. find says:

  326036 315711We guarantee authentic brands avoiding inferior commercial imitations, or even dangerous counterfeits. 326016

 4. 892826 677146In case you have been injured as a result of a defective IVC Filter, you must contact an experienced attorney practicing in medical malpractice cases, specifically someone with experience in these lawsuits. 146441

 5. 404660 535558Attractive section of content material. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your weblog posts. Anyway I will probably be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently swiftly. 224018

 6. pages says:

  93309 822316This really is the suitable weblog for anybody who needs to seek out out about this subject. You notice so considerably its virtually laborious to argue with you (not that I genuinely would wantHaHa). You undoubtedly put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just excellent! 949042

 7. g111 says:

  862981 849153Empathetic for your monstrous inspect, in addition Im just seriously very good as an alternative to Zune, and consequently optimism them, together with the quite very good critical reviews some other players have documented, will let you determine whether it does not take appropriate choice for you. 420949

Leave a Reply