Loading...

Bukë integrale për sandviç

Perbersit:

450 gr miell
300 gr miell integral
20 gr gjalpë
2 lugë çaji kripë
10 gr majë buke
500 ml uje i vakur.

Pergatitja:

Marrim një enë me dy llojet e miellit, kripën dhe majën.

Përzieni mirë, shtojmë ujin e vakët, gatuajmë brumin duke e punuar me dorë rreth 5 minuta derisa të bëhet elastik.

Brumin e gatuar e lëmë të qëndrojë në ambient të ngrohtë derisa të dyfishohet.

Pasi që të dyshifohet e ndajmë në 12 pjesë të barabarta dhe ua japim formën e topthit.

I vendosim në tepsi, i shtypim pak me dorë, pastaj lyejmë sipërfaqën me paj ujë dhe i mbulojmë me fara.

I lëmë të mbuluara rreth 20 minuta, pastaj pjekën në temperaturë 200 gradë celsius.

Ju bëftë mirë!

Loading...

Receta të ngjajshme...

1 Response

  1. Mac Brockert says:

    I discovered your weblog site on google and examine a number of of your early posts. Proceed to maintain up the superb operate. I simply extra up your RSS feed to my MSN Information Reader. Seeking ahead to studying more from you afterward!…

Leave a Reply