Loading...

Domate jeshile turshi

Perbersit:
Per kete ju nevojiten vetem domate jeshile vendi dhe uje me krip apo shellire e zjere.
Domatet i lajme dhe i thajme. Me ndihmen e nje piruni i shpojme dhe ashtu sic jane i rendisim ne enen tone.
Mund ti shtoni brena disa thelpinj hudher, gjethe dafine dhe piper kokerr per ti dhene arome.
Sipas deshires mund ti shtoni edhe ndonje spec djeges.

Pergatitja:

Pasi i kemi futur ne ene, i ngjeshim llehte dhe i shtojme ujin me kripe derisa te mbulohen plotesisht.
Ne fun i shton 2 lug gjelle acid ushqimor ose uthull te bardhe maqedonese
Uji me kripe mund te behet keshu : uje 2 litra dhe kripe te zeze 4 luge gjelle plot. Kto i ziejme pak sa ti iki klori ujit dhe e leme te ftohet.
Ne keni uje burimi thjesht tresni kripn ne uje.

Loading...

Receta të ngjajshme...

Leave a Reply