Loading...

Torte Tunel

Përbërësit për pandispanjën e bardhë:
6 të bardha vezësh
6 lugë sheqer
5 lugë miell
1/2 filxhan te vogël kafeje me vaj
pak lëvore limoni

Përbërësit për pandispanjën e kaftë:
5 vezë
5 lugë sheqer
5 lugë arra të bluara
2 lugë miell

Përbërësit për fillin e verdhë:
6 të verdha vezësh
6 lugë sheqer
6 lugë miell
6dcl qumësht
250 gr margarin
1 kese vanil sheqer

Përbërësit për fillin e kaftë:
2 dcl qumësht
8 lugë sheqer
2 lugë kako
100 gr qokoladë
125 gr margarin
100 gr arra të bluara
100 gr arra të grimcuara
200 gr biskota të bluara
pak rum

Për glazurë:
200 gr qokoladë

Përgatitja:
Tunden të bardhat e vezëve me sheqer,i shtohet mielli
vaji dhe lëvorja e limonit.Qitet në tepsi katrore
te shtruar me letër të yndyrshme dhe e ndarë përgjysmë me një shirit kartoni.
Pastaj perzihen përbërësit për pandispanjën e kaftë dhe qiten në gjysmen tjetër të tepsisë.
Piqet në temperaturë 200*C.
Tunden 6 të verdhat e vezëve me sheqer,shtohet mielli përzihet mirë dhe hidhet në qumësht të vakët duke u përzier vazhdimisht deri sa të vlojë.
Kur të trashet e largojmë nga zjarri.Pasi të ftohet pak i shtojmë margarinën dhe sheqerin vanilje.Te gjitha përzihen mirë dhe lihen anash.
Pergatisim fillim e kaftë.Në qumështin të nxehtë qitet sheqeri,kakoja,qokolada e grimcuar,margarina e prerë në copa,arrat e bluara dhe arrat e grimcuara,biskotat e bluar dhe rumi.
Përzihen mirë.
Fillojmë renditjen:
Fillimisht fillin e kaftë e qesim në mes të tepsisë katrore duke i dhene formën e sallamit.Lyhet me nje pjese të fillit të verdhë.Mbulohet me ppandispanjën e bardhë të spërkatur me pak qumësht.
Përsëri lyhet me fillin e verdhë.Sipër i qitet pandispanja e kaftë të spërkatur me lëng portokalli ose me rum.Përsëri lyhet me fillin e verdhë.Pasi të ftohet mirë e lyejmë permbi me glazurë qokolade të shkrirë në avull me 2 lugë qumësht dhe 3 lugë vaj.

Loading...

Receta të ngjajshme...

7 Responses

 1. eebest8 best says:

  “I really enjoy the article. Awesome.”

 2. 355536 318550I think this is among the most vital information for me. And im glad reading your article. But wanna remark on couple of common things, The site style is perfect, the articles is truly fantastic : D. Excellent job, cheers 600194

 3. 143163 744845Excellent post. I previousally to spend alot of my time water skiing and watching sports. It was quite possible the best sequence of my past and your content material kind of reminded me of that period of my life. Cheers 187193

 4. h32ome11 says:

  793003 825861I like the valuable details you offer inside your articles. Ill bookmark your blog and check once more here regularly. Im quite certain I will learn a lot of new stuff appropriate here! Very good luck for the next! 978622

 5. 253680 746622Superb read, I lately passed this onto a colleague who has been performing just a little research on that. And the man truly bought me lunch because I came across it for him smile So allow me to rephrase that: Appreciate your lunch! 645493

 6. backlink says:

  285564 987300But wanna comment on few common things, The website style is perfect, the content material material is truly excellent : D. 244483

 7. 713252 354109I see that you are making use of WordPress on your blog, wordpress may be the best. :~- 701655

Leave a Reply