Loading...

Biskota me reçel kumbulle

Perbersit:

650 gr miell
340 ml vaj
170 ml ujë
1 pluhur pjekurinash
Për mbushjen:
recel kumbulle
Plus:
3-4 lugë gjelle sheqer pluhur.

Pergatitja:

Ujin me vaj i vlojmë bashkë në një tenxhere. Miellin e përziejmë me pluhurin për pjekurina.

Pasi të jetë ftohur pak uji me vaj, ia shtojmë miellin duke formuar një brumë të butë e të yndyrshëm. Shtojmë miell sipas nevojës.

Topthin e brumit e hedhim në sipërfaqen e përmillur dhe e tëhollojmë në një petë rrumbullake me trashësi prej 1 cm.

Me ndihmën e një gote nxjerrim kuleç të rrumbullakët. Secilit kulaç ia vendosim një lugë të vogël reçel. Pastaj e palosim në formë gjysmëhëne.

Biskotat e mbushura kështu i vendosim në tepsinë e mbuluar me letër për pjekje.

Piqen në furrën e parangrohur në 200 gradë për 10 minuta.

Pas pjekjes i kalojmë në sheqer pluhur.

Ju bëfshin mirë.

Loading...

Receta të ngjajshme...

1 Response

  1. Thanks for the marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you will be a great author.I will remember to bookmark your blog and definitely will come back someday. I want to encourage you to ultimately continue your great posts, have a nice day!

Leave a Reply