Loading...

Trileçe

Përbërësit:
6 vezë,
400 gr sheqer,
400 gr miell,
1 pluhur paste,
1vanil sheqer,
1/2 lit ajkë “Hoplla” 1 ½ lit qumësht,
300 gr qumësht pluhur “Nestlle”,
1/2 kg karamel.

Përgatitja:
Tunden të bardhat e vezëve gjersa të shkumojnë mirë.Shtohet sheqeri për të vazhduar tundja,gjersa masa të formohet shkumë e qëndrueshme.Shtohen të verdhat dhe vazhdon tundja.Kësaj mase i shtohet mielli i përzier me pluhur paste dhe sheqer vanilje,duke e përzier me lugë,gjersa masa të kompaktësohet.Brumi derdhet në tepsi shporeti të shtruar me letër të yndyrshshme,ose të lyer me yndyrë dhe të përmillur.Futet në furrë të nxehtë me temp.180 * C që të piqet për afro 30-40 min.
Me 1/2 lit.qumësht të vaket trazohet qumështi pluhur dhe pasi të përzihet mirë,në mënyrë që mos të mbesin kokrriza qumështi,përzihet me 1 lit. qumësht të ftohet dhe 1/2 lit.hoplla.Kjo masë qumështi (1,1/2 l.) hidhet mbi pandispanjë duke e shpuar me piru në rast nevoje,që ta pijë mirë qumështin.Nëse karameli është mjaftueshëm i trashë,hidhet mbi,e nëse është i hollë,mirë është ai të qitet mbi trileqe atëherë, kur edhe shërbehet,kuptohet pasi të pritet në katrorë.

Loading...

Receta të ngjajshme...

9 Responses

 1. 225257 248444I located your weblog internet site on google and check a couple of of your early posts. Proceed to sustain up the very good operate. I just extra up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking for ahead to reading extra from you later on! 741667

 2. java says:

  531160 995094extremely excellent post, i definitely genuinely like this superb site, continue it 223423

 3. interview says:

  911911 911955I besides believe therefore , perfectly composed post! . 791560

 4. 391748 692139Thank you for the auspicious writeup. It in reality was a amusement account it. Appear complicated to far delivered agreeable from you! Nevertheless, how can we keep in touch? 440590

 5. 806272 221687Only a smiling visitant here to share the love (:, btw wonderful style and style . 885694

 6. 891727 930565Get started with wales ahead nearly every planking. Ones wales truly are a compilation of huge planks 1 certain depth advisors certainly may be the identical towards the entire hull planking even so with even larger density to successfully thrust outward beyond the planking. planking 515030

 7. coepage says:

  432773 830557Hello there! Nice post! Please inform us when all could see a follow up! 895473

 8. 主页11sd1 says:

  807922 511973The place else could anybody get that type of info in such an ideal way of writing? 753501

 9. 59712 36966 Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So good to uncover somebody with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this internet site is something that is needed on the internet, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the internet! 797127

Leave a Reply