Loading...

Pilaf me mish viçi

Përbërësit:

2 gota oriz

3 gota ujë të mishit

500 gr mish viçi

5-6 karrota

1 qepë

vaj vegjetal

gjalp

Pergatitja:

Fillimisht e pastroni orizin dhe e leni 2 orë në pritje në një enë.

Mishin e fërgojmë në tigan me pak vaj, ia hidhni pak kripe, deri sa fillon të zbutet e fërgojmë.

Në anën tjetër i premë karotat në copa të holla, e premë edhe qepën.

E marrin një tenxhere dhe i hedhim vaj vegjetal dhe qepen e grire e fërgojmë.

Ia shtojmë karotën dhe gjalpin. Pasi ta kullojmë orizin, ia bashkëngjisim.

I fërgojmë se bashku pak me ujin e mishit. Pastaj ia shtojmë edhe mishin, duke ia kontrolluar kripen.

Tenxheren e mbyllim me një lecke kuzhine dhe e ulim temperaturën.

 

Ju befte mir!

Loading...

Receta të ngjajshme...

Leave a Reply