Loading...

Tortë me Biskota dhe Banana

Përbërësit:
5lt qumësht, 5 pudinga vanilje, 400gr sheqer, 375gr margarinë, 300gr biskota, 800gr banane.

Përgatitja:
Nga qumeshti ndajme 300 ml ne te cilin do te tretim pluhurin e pudingave.

Sasine tjeter te qumeshtit e veme te vloj me sheqerin.

Pasi vlon qumeshti,shtojme pudingat e tretura dhe perziejme derisa kremi te trashet.

Largojme nga zjarri dhe leme te ftohet pak.

Shtojme dhe margarine dhe perziejme derisa te shkrihet margarina.

Biskotat i thyejm ne copeza te vogla dhe i shtojme ne enen me pudingen e zier dhe pak te fttohur. Perziejme derisa te bashkohen mire perbersit.

Ne nje ene te thelle qesim 1/3 e fillit me biskota dhe pudinge,pastaj qesim nje shtrese me bananet e grira ne rrathe me te trashe derisa te mbulohet siperfaqja.

Mbi banane qesim nje sasi kremi derisa te mbulohen bananet dhe prap nje shtrese me banana.

Embelsiren e perfundojme me kremin e mbetur dhe dekorojme sipas deshires.

Loading...

Receta të ngjajshme...

1 Response

  1. Very interesting information!Perfect just what I was searching for! “Justice delayed is justice denied.” by William Gladstone.

Leave a Reply